Kumb on erasõitudega mõistlikum - ettevõtte auto ost või rent?

Ettevõtte auto ost on läbi käinud ilmselt paljude ettevõtjate mõtteist, kuid lisanduvad maksud ja sõidupäeviku pidamise kohustus, on selle idee peast pühkinud üsna kiiresti. Auto ettevõttele rentimine on palju lihtsam lahendus ettevõtjale, kes soovib autot kasutada ka erasõitudeks ilma suurema lisapingutuseta.  

 

Ettevõtte auto ost

Ostes auto ettevõttele, on põhimõtteliselt valida, kas tasuda iga kuu erisoodustusmaks või erasõite mitte teha, ent praktikas tuleb pea kõigil valida esimene variant. Selleks, et maksukohutusest vabaneda, on ettevõtjal tõestamiskohustus ja autoga ei tohi saada tõesti teha ühtegi erasõitu. Kui erasõitude tegemine on praktiliselt võimalik, tuleb maksud siiski maksta. Juba töölt koju sõit kuulub erasõidu alla. 

Maksu- ja Tolliamet ütleb, et erisoodustuse maksukohustus arvutatakse sõiduauto võimsuse järgi, mis uuel sõiduautol on 1,96 eurot kW kohta ja üle 5 aasta vanusel sõiduautol 1,47 eurot kW kohta. Uue 90 kW võimsusega sõiduauto puhul on erisoodustuse hind 1,96 × 90 = 176,40 eurot. Uue 190 kW võimsusega sõiduauto puhul on erisoodustuse hind 1,96 × 190 = 372,40 eurot. Viimase arvutuskäik lahtiseletatult on järgmine: 

  • tulumaks 372,40 × 20/80 = 93,10 eurot
  • sotsiaalmaks (372,40 + 93,10) × 33% = 153,62 eurot,
  • maksukohustus kokku on 93,10 + 153,62 = 246,72 eurot.

Kokku 372,40 eurot kuus.

 

Hüvitis eraisikule kuuluva auto kasutamise eest

Autokompensatsiooni maksuvabaks piirmääraks on 335 eurot kuus. Maksuvaba hüvitist on võimalik maksta ainult siis, kui töösõitude kohta peetakse sõidupäevikut, kus peab olema kirjas iga töösõidu informatsioon – spidomeetri näit enne ja pärast sõitu, sõidetud kilomeetrite hulk, iga sõidu eesmärk ja kuupäev. Lisaks veel muidugi auto enda ja selle kasutaja andmed.

Praeguseks on loodud mitmeid rakendusi ja jälgimisseadmeid, mis aitavad sõite paremini logida. Kuid selle variandi puhul tuleb juhil kindlasti võtta teadlikult vastutus ja hoolitseda selle eest, et andmed oleksid alati korrektsed.

 

Ettevõttela auto rentimine

Kõige murevabam variant ettevõtjale on valida täisteenusrent. See tähendab, et kõik autoga seotud kulud on ühel arvel ning teenusepakkuja vastutab auto heaolu eest. Kuna tegemist on teenusega, ei kaasne sellega igakuine erisoodustusmaks või sõitude dokumenteerimise kohustus. Juht võib autot kasutada nii äri- kui erasõitudeks muret tundmata. Kui ettevõtte soovib rentida mitu autot, saab kõik kulud esitada ühel arvel.

Selline pikaajaline autorent ettevõttele aitab säästa aega – rehvivahetus, ülevaatus või remont tehakse sinu eest ning ootamatute juhtumite korral saad asendusauto. 

Kuna rentides ei ole vaja tasuda auto sissemakset, on see suur eelis väikeettevõtjale. Suurema summa tasumine võib tekitada ettevõttele likviidsusprobleeme, ent rendi puhul saab rahavooge suunata kasumlikematesse arendustesse. 

__________________

Auto muretsemiseks on ettevõtjale mitmeid variante ja valida tuleb see, mis sobib kõige paremini enda elustiili ja võimetega. Omanditunde ja mugavuse vahel valides vaata otsa oma kalendrile ning kulusid arvestades tuleb arvesse võtta prognoositavat läbisõitu. Kui soovid rohkem infot elektriauto rentimisest, võta meiega ühendust – vestleme hea meelega, et aidata sul teha informeeritud otsus.